0326 502 15 69 - 0505 694 70 91

BLOG //Hatay'da Park ve Bahçe Düzenlemeleri


Park ve bahçe düzenlemesi, genel olarak müstakil, tek katlı ve bahçe alanına sahip yaşam alanlarında gerçekleştirilen özel düzenleme çalışmalarıdır. 
 
Yapılacak olan düzenleme çalışmaları çoğu zaman Peyzaj Mimarlığı meslek alanına tabi olmaktadır. Fakat çoğu zaman küçük çaplı düzenleme çalışmaları bu mesleğin gerektirdiği bilgi ve birikimi önemli kılmamakla birlikte, daha çok estetik üzerine gerçekleştirilmektedir. 
 
Profesyonel bahçe düzenleme çalışmaları yapmak, daha geniş alanların başarılı bir şekilde düzenlenmesinde peyzaj mimarlığı önemli olur. Bunun dışında küçük alanlar, ev bahçesi yada iş yerinizin küçük çaplı bir bahçesi için kendi istek, beğeni, bilgi ve birikiminize göre küçük düzenlemeler gerçekleştirerek bahçeyi çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz. 
 
Bahçe Düzenlemesi Yaparken İşinize Yarayacak İpucları 
 
Bahçe düzenlemesi yaparken dikkat edebileceğiniz birkaç önemli ipucu sayesinde, çok daha etkili ve güzel bir düzenleme yapabilirsiniz. 
 
Öncelikle ölçeklendirmeden başlamanız gerekiyor. Bahçenizde nasıl bir düzen istiyorsanız, genel sınırları ile göz önünde bulundurun ve bahçe sınırları içerisinde yapılacak olanlar çalışmalar için sınırlandırma yapın. Bunun için bir kroki çizmek iyi bir yöntem olacaktır. 
 
Bahçenizde ağaçlandırma, çiçeklendirme ve çeşitli şekillerde yeşillendirme yapmayı istiyorsanız, bunları krokinizde belirtmelisiniz. Fakat dikkatli olmalı evin çeşitli yerlerinden bakıldığında yada genel olarak evin görünümünde kötü veya manzarayı engelleyen bir yapılaşma hoş durmayacaktır. 
 
Bahçe düzenlemesi yaparken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisi temiz görünümdür. Çöpler yada benzeri kullanmayan moloz yığınları, bitki yığınları, eşyalar gibi... sadece bahçenizin estetiğine zarar verir. Bu çöplüğü temizlemeniz hem estetik görünüm açısından hem de sağlıklı çimler, bitkiler yetiştirmek için önemli olmaktadır. 
 
Bahçenizi daha güzel bir hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 
 
Özel çiçekler yetiştirin 
 
Ağaçlandırmaya önem verin 
 
Çim bakımına önem verin 
 
Tüm bunların yanı sıra, bahçenizin bir kısmını çeşitli bitkileri ve sebzeleri yetiştirmek üzere de kullanabilirsiniz. Elbette burada toprak yapısı ve doğru gübreleme de önemli olmaktadır. 
 
Son olarak eğer bahçenizde küçük bir sebze yetiştirme alanı gibi bir projeniz varsa, bu alanı rüzgar alan ve aynı zamanda güneşin geldiği bir alan olarak belirlemek doğru olacaktır. 

DİĞER //BLOG


İLETİŞİM
//BİZE ULAŞIN

HATAY'DA HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ HİZMETLERİMİZ

SİZİ ARAYALIM

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Akdeniz, Eda Apartmanı 2 4/A, 7. Sk., 31160 Defne/Hatay
Telefon : 0326 502 15 69 GSM : 0505 694 70 91
Email: info@aselinsaat.net