0326 502 15 69 - 0505 694 70 91

BLOG //Hatay Peyzaj Düzenleme


İnsan oğlu yaradılışından beri doğa ile iç içe olmuş onunla büyümüş ve gelişmiştir ama son dönemde gelişen topluluklar doğayı tahrip ederek beton yapılarının içinde kaybolmuşlardır. Hızla büyüyen ve gelişen toplumlar modern hayata geçiş yaparken doğayı eski tarihlerden bırakmıştır. Peyzaj mesleği bu yokluktan doğmuş yapay doğalar oluşturarak bu sorunun bir kısmana çare olmuştur. Oyun barklarına, parklar, binanın dışında kalan yerlere, okullara, dinlenme alanlarına peyzaj düzenlemesi yaparak tahrip edilen alanları yeniden yeşillendirme işlemi yapmıştır.
 
Bina dışında kalan toprak zemine çeşitli bitki türleri ekerek ve sonra ekilen ürünlere değişik şekiller vererek peyzaj düzenlemesi yapılır. Peyzaj düzenlemesi yaparken ilk önce o yerin iklimini ve fiziki özellikleri göze alarak bir proje hazırlanır. Sonra toprak türlerinin analizi yapılır ve hangi tür toprak olduğuna karar verildikten sonra o toprak türünde yaşayan bitkiler seçilir. Peyzaj düzenlemesi yapılacak yerin krokisini çıkarıp enini boyunu ve yeşillendirmek yapılacak alanlara karar verilir. Kroki üzerinden değişim yapacağımız alanları, bina giriş mesafelerini, rüzgar koridorlarını, gölgelikleri ve görmek istemediğimiz kör noktalar belirlenir. Zemin çalışmalarına başlanır gerekli iş makineleriyle düzenlenir ve alt zemin işleme uygun hale getirir. Zeminde toprak alanlara gerekli gübreler dökülerek ekime hazır hale getirilir. Havuz yada onun gibi süs amaçlı konulan yapılan yapılır ve gerekli malzemelere güçlendirilir ve ekime başlanır. Ekilen bitkilere farklı şekiller verilerek istenen konsept uygulanıp mesajlar yüklenir. Bu mesajlar nasıl verilir örneğin oyun parkına çizgi film karakterleri şekillerini ağaçlar verebilir yada bir hastane bahçesine iğne şekillinde bir ağaç heykel yaptırabilir.
 
Peyzaj düzenleme işleminin en önemli unsuru oran ve orantılı şekillerin yer almasıdır ve alan büyüklüğüdür. Büyük bahçelere küçük bitkilere peyzaj uygulaması yaparak birçok alanı boş bırakabilirsiniz yada küçük bir bahçeye büyük ağaçlar yerleştirerek çevreyi bunalta bilirsiniz bu yüzden oran ve orantıyı asla es geçmemelisiniz. Peyzaj düzenleme sanatının diğer güzel yanı da çevreyi ve doğayı düşünerek uygulanmasıdır, çevreye zarar verebilecek hiçbir ürün kullanılmaz. Zararsız bir şekilde size yemyeşil bir olan sunarak doğayı bahçenize getiriyor.

DİĞER //BLOG


İLETİŞİM
//BİZE ULAŞIN

HATAY'DA HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ HİZMETLERİMİZ

SİZİ ARAYALIM

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Akdeniz, Eda Apartmanı 2 4/A, 7. Sk., 31160 Defne/Hatay
Telefon : 0326 502 15 69 GSM : 0505 694 70 91
Email: info@aselinsaat.net